Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ GURU ΤΙΣ VB ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò xristos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 10-11-2006, 08:26. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-11-2006, 07:59 19967

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ GURU ΤΙΣ VB ΠΑΡΑΚΑΛΩ

    ΕΧΩ ΕΝΑ DLL ΠΟY ΠΕΡΙΕΧΕΙ 9 - 10 ΦΩΤΟ ΜΕΣΑ (ΜΟΝΟ PHOTO EXEI MESA ΟΠΩΣ ΕΙΔΑ ΣΤΟ EDIT ME TON HEX  EDITOR).AYTO TO DLL ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΕΝΟΣ GAME, ΤΡΕΧΕΙΣ ΤΟ EXE ΚΑΙ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΤΙΣ PHOTO AΠΟ ΕΚΕΙ BACKROUND ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ  8Α Η8ΕΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ANTIKAΤΑΣΤΗΣΩ  ΤΙΣ IΔI ΥΠΑΡΧΟYΣΕΣ PHOTO  ΜΕ ΑΛΛΕΣ.  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

     

     

  •  08-11-2006, 10:26 19987 σε απάντηση της 19967

    Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ GURU ΤΙΣ VB ΠΑΡΑΚΑΛΩ

    Για να κάνεις κάτι τέτοιο χρειάζεσαι ένα resource editor - ένα είναι το Visual Studio 6, μέσα από το περιβάλλον της VC v6.0, μπορείς να ανοίξεις ένα binary αρχείο (.dll, .exe, .res) σε resource mode και να βγάλεις/βάλεις resources (εικόνες, icons, strings) μέσα από αυτό. Βέβαια υπάρχουν και freeware utilities που κάνουν αυτή τη δουλειά.

    Θυμάμαι κάποια παιχνίδια της Hasbro, η σειρά Catz και Dogz, είχαν παρόμοια mods από τους χρήστες για να μπορέσουν να φτιάξουν καινούργιες ράτσες ζώων, πέρα από αυτές που έδεινε η εταιρεία...

    Να θυμιθείς να κρατήσεις backup από το αρχικό αρχείο σε περίπτωση που το διορθωμένο δεν μπορέσει να δουλέψει...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  08-11-2006, 21:56 20028 σε απάντηση της 19967

    Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ GURU ΤΙΣ VB ΠΑΡΑΚΑΛΩ

    Τα έχω δοκιμάσει τα Freeware/Shareware προγράμματα όπως resourcehacker κτλ αλλά δεν αναγνωρίζουν το .dll. Με την VC ++ το ανοίγω κανονικά αλλά μπορώ να το διαβάσω σαν binary/hex code.

    Έxω ανεβάσει στο ftp μου http://pandora.ispeeds.net/~athens/sample-dll.rar

    ένα αρχείο .dll για όποιον 8έλει να το δεί και μπορέσει να βοηθήσει . Ευχαριστώ για την απάντηση gcapnias να'σαι καλά.
  •  09-11-2006, 02:33 20040 σε απάντηση της 20028

    Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ GURU ΤΙΣ VB ΠΑΡΑΚΑΛΩ

    Στην VC++ κάτω κάτω στο dialog box που βγαίνει, από το αυτόματο τρόπο που έχει σαν προεπιλογή θα επιλέψεις τον Resources....

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  09-11-2006, 11:08 20061 σε απάντηση της 19967

    Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ GURU ΤΙΣ VB ΠΑΡΑΚΑΛΩ

    Το έχω προσπα8ήσει και έτσι μου βγάζει ένα error "Cannot open file incompatible magic number in executable",

    Γι' αυτο άφησα και ένα λινκ μήπως κάποιος είχε την απορία του τι γίνεται.

    Ευχαριστώ gcapnias
  •  10-11-2006, 08:26 20129 σε απάντηση της 20061

    Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ GURU ΤΙΣ VB ΠΑΡΑΚΑΛΩ

    Το αρχείο αν και έχει την κατάληξη .dll δεν έχει τον header DLL αρχείου για να μπορέσουν τα διάφορα εργαλεία να το ανοίξουν.

    Πιθανώς να είναι κάποιο ειδικό format... Θα πρέπει να ψάξεις να δεις αν υπάρχει στο internet, κάποια περιγραφή για αυτό το format για να μπορέσεις να το πειράξεις...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems